Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Solucan Gübresi Üretimi (Bilmeniz Gerekenler)

Solucan Gübresi Üretimi (Bilmeniz Gerekenler)
  • 05.02.2018
  • 540 kez okundu

Uzun yıllardan bu yana insanlık, tarım alanlarından daha fazla ürün elde edebilmek adına pek çok kimyasal gübreyi arazilerinde kullanmayı denemişlerdir. Tüm bunların sonucunda amaçlar yerine getirilmiş olsa da hem yetişen ürünler insan sağlığına zararlı bir hal almış hem de toprağın üretim ömrü azaltılmıştır. Bu nedenle Amerika, Hollanda ve İsrail başta olmak üzere pek çok ülke organik gübreye yönelmiştir. Bünyesinde ki organik madde miktarları, mikroorganizmalar ve yararlı mikorizalardan dolayı solucan gübresi saydığımız ülkeler ve tüm dünya tarafından tercih sebebi olmuştur.

Ülkemiz, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalının yaptığı çalışmalar ile birlikte 2001 yılında solucan gübresi ve bu alanda kullanılan eisenia fetida türü solucan ile tanışmıştır. Fakat yeterli tanıtım olanakları sunulmadığından dolayı o yıllarda pek üretim gerçekleştirilememiştir. 2010 yılından sonra meydanında desteği ile tanıtılan bu sektör kısa süre içerisinde ülke geneline yayılmış, ciddi üretim ve kazançlar elde edilmiştir. Fakat her yıl biraz daha büyüme sağlayan bu sektör, ülke için yeterli organik gübre miktarını sağlayamamaktadır. Bu konu ile ilgili devlet; eğitim ve destek programları ile yeni üreticileri sektöre davet etmektedir. Solucan gübresi yetiştiriciliği yapmak ve gelişen bu sektörde yer almak isteyen üreticiler için önemli noktaları derleyerek sizlere sunmaktayız.

  • Kurulum Maliyetleri

Solucan ve solucan gübresi üreticiliği için kurulum maliyetlerini solucan, solucan kasası ve kapalı alan temini olmak üzere üç ana madde olarak inceleyebiliriz. Bunların yanı sıra daha büyük bir tesis planınız var ise; separatör makinesi, kırma makinesi, ısıtıcılar ve ölçüm cihazları gibi ek kalemlere de yer vermeniz gerekecektir.

1.a) Solucan Fiyatları ve Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Solucan fiyatları konusunda sektörde şuan için belirlenmiş herhangi bir alt ya da üst limit bulunmamaktadır. Fakat araştırdığımızda 2018 yılı itibari ile solucan adet fiyatının 5 ile 30 kuruş arasında değiştiğini görebilmekteyiz. Bu noktada sizlere önerimiz, ucuzluğa aldanıp sermayenizin önemli bir kısmını hatalı şekilde kullanmaktan kaçınınız. Yine yaptığımız araştırmalarda ucuz fiyattan satılan solucanların ya sayı ya da tür yönünden sıkıntılı olduğunu görebilmekteyiz. Fiyattan ziyade alacağınız solucanın tür tayini belgesi olmasına öncelik vermenizi öneririz. Bu belge şuan için sadece ESOGÜ ve İTÜ üniversitelerinde verilmektedir. Bu kurumlar haricinde hazırlanan belgelere itimat etmeyiniz. İkinci önemli husus ise sayıdır. Bardak, kilo veya yüz ölçümü hesapları ile satış yapan yerlerin varlığından haberdarız. Bu yöntemler ile yaklaşık olarak dahi net sayıya yakın bir rakam çıkarılamamaktadır. 5 kuruşa solucan aldığınızı sandığınız noktada 30 kuruşa solucan almış olabilirsiniz. Bu nedenle en sağlıklı yöntem tek tek saymadan geçmektedir. Sayım işlemi sırasında da satıcının yanında bulunursanız alış işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Bu şartları sağlayan bir işletmeden solucan adedini yaklaşık 15 kuruştan alabilirsiniz. Bizler başlangıç olarak 50 bin adet ile bu işe girmenizi önermekteyiz. Yani solucan alımı için ayıracağınız bütçe 7-8 bin lira olacaktır.

1.b) Solucan Kasası

Sayı ve bulunduğu yere göre solucan kasası fiyatları değişiklik göstermektedir. Örneğin yüksek hacimli bir işletme için sürekli akış sistemi kullanmanızı öneririz ve bu sistemin fiyatı yaklaşık 5-15 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Öte yandan uygun bir yeriniz var ise hiçbir kasa maliyeti ödemeden yerde de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işe 50 bin solucan ile başladığınızı ve kasaya ihtiyaç duyacağınızı göz önünde bulundurarak sizlere 3 kasa tipini fiyatları ile birlikte örneklendireceğiz.

  • Su deposundan yapılan solucan haznesi: 70-100 lira
  • Kereste solucan kasası: 200-300 lira
  • Demir çerçeveli plywood solucan kasası: 400-700 lira

Örnekte yer alan kasaları kendiniz yaparak maliyetinizi düşürebilir ya da hayal gücünüze göre yeni sistemler oluşturabilirsiniz.

1.c) Yer temini

Ülkemizde genel olarak bu tür faaliyetler kullanılmayan bodrum katı, ahırlar ya da odunluklarda yapılabilmektedir. Sizinde bu şekilde bir yeriniz var ise gerekli hijyen kurallarını sağlayarak kullanabilirsiniz. Eğer araziniz var ama içerisinde kapalı bir alana sahip değilseniz, sizlere yalıtımlı çadırları önerebiliriz. 50 bin ile başlayıp 1 milyon adede kadar işinizi görecek bir çadırın fiyatı ise ortalama 6-7 bin lira seviyelerindedir. Örneklerde verdiğimiz her iki olanağa da sahip değilseniz yer kiralamak sizin için en doğru karar olacaktır.

Özetleyecek olursak; 50 bin solucan ile başlayacağınız bu iş kolunun size toplam maliyeti 7-15 bin lira olacaktır.

  • Belge ve Yeterlikler

 Bir işletmeyi başarıya ulaştırmak için doğru bir başlangıç kaçınılmazdır. Bunun için ilk adım olarak mali kayıtlarınızı oluşturmanızı öneririz. İkinci adım olarak ise solucanlarınızı belirttiğimiz kurumlar tarafından tescilletmelisiniz. Solucan tür tayini belgesi fiyatları 2018 yılı itibari ile 2500-3000 lira arasında değişiklik göstermektedir. Bu sayede satışa başladığınızda, bu işi merdiven altı yapan şahıslardan bir adım önde olacaksınız. Unutmayın, öncelikli amacınız solucan değil güven satmak olacaktır.

Solucan ve solucan gübresi üreticiliği her ne kadar da dışarıdan basit olarak görünse de teknik anlamda bilinmesi gereken pek çok detay barındırmaktadır. İlgili devlet organları, bu konu hakkında belirli aralıklar ile belge ve eğitim programları düzenlemektedir. Bu programlardan yararlanmanızı şiddetle öneririz. Aksi halde satıcıların daha fazla para kazanabilmek için verdiği yalan yanlış bilgilerin kurbanı olabilirsiniz.

  • Solucan İşletmesi Gelir ve Kar Modelleri

 Solucan yetiştiriciliğinden solucan satışı yada solucan gübresi satışı yaparak gelir sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bu iki modeli detaylı bir şekilde inceleyelim.

3.a) Solucan Satışı

Solucan yetiştiriciliğinden gelir sağlamanın en büyük paydasını bu bölüm oluşturmaktadır. Çünkü solucanların üreme ve gübre üretme hızlarını hesapladığımızda birim kazanç olarak daha karlı bir model olduğu görünmektedir. Fakat solucan sayınızı 200-300 bin seviyelerine çıkarmadan bu modele dahil olmanızı pek önermiyoruz.  Aksi halde sermayenizi satmış olursunuz.

Örneğimiz üzerinden gidecek olursak 50 bin solucan ile bu işe girdiğinizi varsayalım.

Solucanlar hermafrodit üreme mekanizmasına sahip olup hızlı üreyebilen canlılardır. Uygun ortam koşullarını sağladığınız takdirde her 3 ayda bir sayı iki katına çıkmaktadır. Bu noktada dilerseniz 3 ayınızda solucanlarınızın yarısını satarak masrafınızı kapatmış olursuz. Dilerseniz de önerdiğimiz gibi 6 ay bekleyerek solucan satışı yapmaya başlayabilirsiniz. Solucanları 3 ayda 2, yılda ise 16 kat üreyebildiğiniz göz önünde bulundurarak kendi satış stratejinizi belirleyebilirsiniz.

3.b) Solucan Gübresi Satışı

Bu modelde 200 bin solucanın 1 ton gübre ürettiği bilgisini ele alarak hesaplama yapacağız. Yani 50 bin ile başladığınız bu girişimde ilk 3 ay toplamda 1 ton, sonraki 3 ayda ise 2 ton gübre üretmiş olacaksınız. Yani 6 ayın sonunda 200 bin solucan ve 3 ton civarında gübreye sahip olacaksınız. Bu rakamlar üreme ile birlikte artış gösterecektir.  Üretim değerleri ortalama olarak verilmiş olup yetiştiricilik yöntemine göre artabilir yada azalabilir.

2018 yılı itibari ile Solucan gübresi fiyatları perakende 5-7 lira, toptan da ise 2-3 lira arasında alıcı bulmaktadır.

Özetle hiç satış yapmadığınızı varsayarak küçük bir hesaplama yapalım. Yaklaşık 12 bin lira masraf ederek bu işe giren kişi, bir senenin sonunda 800 bin solucan ve 15 ton solucan gübresinden oluşan bir tesise sahip olmaktadır. Tüm bu kazanımları paraya çevirecek olursak 150 bin lira gibi bir rakamla karşılaşmaktayız. Solucanlar ile birlikte katlanarak büyüyen bir sermaye… Karar sizin…

Arama Terimleri: solucan gübresi üretimi devlet gesteği

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ