Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Peşinatsız Araba Almak Mümkün Mü?

Peşinatsız Araba Almak Mümkün Mü?
  • 06.02.2018
  • 273 kez okundu

Son yıllarda gerek ÖTV zamları, gerekse döviz fiyatlarındaki yükseliş sonrası gerek sıfır gerekse 2. el araba fiyatları yükseliş gösterdi. Alıcılar araba alamamaktan, satıcılarsa satış yapamamaktan şikayet eder hale geldi. Bilhassa 2. El araba almak isteyen kişiler,  peşinatsız 2 ci el araba alma imkanlarını araştırır oldu.

Gerek galeriler, gerekse otomobil firmaları yükselen fiyatlar karşısında satışlarının etkilenmemesi adına çeşitli kampanyalarla müşterilerine hizmet sunmaya başladılar. Bu hizmetlerden en önde geleni peşinatsız olarak senetle araç satışı yapmaktır.

Peşinatsız Araba Satan Firmalar

Öncelikli olarak birçok galeri peşinatsız 2 ci el araba satışı yapmaktadır. Bu galerilere internet aramaları yoluyla ulaşılabilmektedir. Burada peşinatsız 2 ci el araba alacak kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, aracın bir kazaya karışıp karışmadığı ve kilometresinin doğru olup olmadığıdır. Müşteri bunun araştırmasını iyi yapmalıdır.

Müşteri peşinatsız 2 ci el araba almak istiyorsa, piyasa fiyatından bir miktar daha fazla vermeyi göze almalıdır. Peşinatsız 2 ci el araba satan galerilerin kazancı da buradan gelmektedir.

Peşinatsız 2 ci el araba satan firmalar ve galeriler, kredi çekemeyen müşterilerine senetle vade imkanı sunmuşlar ve kişilerin araba alabilmelerini sağlamışlardır.

Galericiler haricinde, otomobil firmaları da 2. el satış bölümlerinde zaman zaman peşinatsız 2 ci el araba satışı yağmaktadır. Kimi firma 2. el araba satışlarında dahi belirli bir süre garanti imkanı vermektedir. Bu firmaların kampanyaları internet siteleri üzerinden takip edilebilir.

Peşinatsız Senetle Araba Almak Ne Derece Güvenlidir?

Senetle araba almanın, banka kredisiyle almak arasında hiçbir farkı yoktur. Kredi çekemediği için senetle alım yapan müşteri, bir miktar daha fazla para ödemeyi göz önüne almalıdır. Aracını galeriden senetle alan kişinin, aracı yetkili serviste kontrol ettirmesi son derece önemlidir. Garantisi olmayan bu araçlar için daha sonradan bir sorun ve masraf çıkmaması adına aracı satın almadan mutlaka servise kontrol ettirmelisiniz. Aracı senetle satın alan kişiden kefil ya da kredi çekmesi istenmemektedir. Yalnız unutulmamalıdır ki araca rehin şerhi konacak ve senet gününde ödenmediği takdirde araç rehin alınarak bağlanacaktır.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus da, senet gününü geçirmemeniz gerektiğidir. Senet ödeme günü geçerse, galerici arabayı bağlatma hakkına sahiptir. Bu risk ortadan kaldırmak adına, ödemelerinizi iyi planlamalı ve aksatmamalısınız.

Bunun yanında kişinin senetle araba alabilmesi için de bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Kredi siciliniz bozuksa ve daha önce hakkınızda icra takibi başlatılmışsa senetle araba satın almanız zorlaşacaktır.

Araç fiyatlarının yüksekliğine karşı alternatif olarak getirilen peşinatsız ve senetle araba satışı, hem araba almak isteyen kişileri, hem de galericileri memnun etmektedir. Her iki taraf da bu satışın risklerini iyi analiz etmeli, gelir gider hesaplamalarını iyi yapmalıdır.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ