Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Kredi Kartı Güvenliği İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartı Güvenliği İçin Ne Yapmalıyım?
  • 18.02.2018
  • 288 kez okundu

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Yapılan araştırmalara göre şuan dünyada en çok kredi kartı kullanan ülke ilk sıra ile Türkiye’ye ait. Yaklaşık 85 milyon kişinin yaşadığı ülkemizde 55 milyona yakın kişi kredi kartı kullanıyor. Nakit para taşımak istemeyen bireyler veya acil durumlarda kullanmak için kredi kartını tercih ediyor. Tabi kredi kartı hastalarını da eklemekte fayda var.

Tam tabir ile kredi kartı çılgınlığı bu kadar hat safhaya geldiği için kişilerin aklına kredi kartı güvenliği nasıl alınır? ve kredi kartım çalınırsa ne yapmalıyım? sorunu geliyor. Bunun için yapmanız gereken bazı kritik noktalar vardır. Uygulayacağınız bir takım yöntemler sayesinde kredi kartı kaybolmasına veya çalınmasına karşın kartınız güvenli hale gelecektir.

İlk olarak bilmeniz gereken her kişi kredi kartından %100 sorumludur. Örnek vermek gerekirse arkadaşınıza veya bir yakınınıza kullanması için vermiş olduğunuz kredi kartınızdan fazla miktar çekilmesi yada kullanılması gibi faktörlerde sorumluluk size aittir. Beklemediğiniz tutarların kullanılması sonrasında bankaya yapacağınız itirazlar banka tarafından red edilecektir. Kısacası 1. kural kredi kartınızı kimse ile paylaşmamaya çalışın.

İnternetten Alışveriş Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Diğer bir husus ise internet üzerinden alışveriş yaparken, kesinlikle kredi kartınızın 3D güvenliği açık olmalıdır. Ayrıca alışveriş yapılacak sitelerin de 3D güvenlik sistemi olmasına dikkat edin. Eğer 3D güvenliği bulunmayan sitelerden alışveriş yapmanız durumunda kart bilgileriniz arka planda ele geçirilebilir ve sıkıntı çekeceğiniz süreç başlayabilir. Güvenlik sistemi olan yerlerde ise kart bilgilerinden sonra onay vermeniz için cep telefonunuza SMS ile kod gönderilir ve kodu girip onay verdikten sonra paranız çekilir.

Bir başka dikkat edilmesi gereken yer, kredi kartının arka tarafında bulunan imza yazan yeri mutlaka imzalayın. Bunun da gerekçesi kartın arkasında imzalanacak kısım renk değiştirme özelliğine sahiptir. İmza atıldığı anda kağıda işlenir ve imza silinmek istenirse panel altındaki VOID ibaresi meydana çıkar. Bu durum da kartın geçersiz hale geldiğini ifade eder.

Kredi Kartım Çalındığında Ne Yapmalıyım? 

Kredi kartınızın çalındığını veya bir yerde düşürdüğünüzü anlarsanız mutlaka bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp bilgi verin. Müşteri hizmetleri yetkilisi hemen kartınızı iptal ederek, sonradan bir problem yaşamanızı engeller. Daha sonra en geç size 1 hafta içinde ulaşacak yeni kartınızı gönderecektir. Çok yüksek limitli kredi kartından internet ortamında pek alışveriş yapılması önerilmez bunun için sanal kartları tercih edebilirsiniz. Ayrıca kartınızı sigortalatırsanız yaşanabilecek zararlardan muhaf olabilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılacak alışverişler, genel olarak banka sorumluluğu altındadır. Bankacılık mevzuatına göre sanal ortam üzerinden kartınızdan para çekilmişse bunu bankanın bloke etmesi gerekir. Ayrıca site sahibi kişilerinde zorunlu yasa gereği mutlaka 3D güvenlik paketi sunmaları mecburidir. Sunulmayan web siteleri suç işliyor anlamı taşır. Sunulmayan bu tarz siteler üzerinde alışveriş yapıp, daha sonrasında istem dışı kartınızdan ödeme alınıyorsa bunu bankanın veya sitenin size 7 gün içinde geri ödemesi zorunludur. Eğer ödeme yapılmıyorsa 3610 TL’ye kadar tüketici hakem heyetlerine, 3610 TL üzerindeyse tüketici mahkemelerine başvuru yapabilirsiniz.

Arama Terimleri: https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1873 e9TbKWXiek632lxYp2qQl6_hqNS8bGaZ_NYrJxyda7WL6sTuJEJdR_ieZ941e0eI ff852a67db7075c0031195eae5217f2f70dab38f&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Emrullah Yüksel dedi ki:

    geçenlerde kredi kartımı düşürmüşüm hemen bankanın müşteri hizmetlerini aradım ve kartımın iptal ettirdim sanırım kredi kartı güvenliği için en etkili çözüm bu

YORUM YAZ