Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Kredi Kartı Borcundan Kurtulma Yolları

Kredi Kartı Borcundan Kurtulma Yolları
  • 28.01.2018
  • 340 kez okundu

Kredi Kartı Borcundan Kurtulma Yolları

Kredi kartları birçok gelir seviyesinden kişiye kolaylıkla verilebilmeleri ve doğru kullanımlarında etkili ödeme araçları olmalarına rağmen zaman zaman talihsiz ve kötü durumlar yaşanabilmektedir. Kişiler kredi kartı ödemelerini geciktirebilmekte ve bu durumda da borçlarını bir an önce kapatmaları gerekmektedir. Bu durum söz konusu olduğunda yapılması gereken ilk şey banka ile iletişime geçerek borcun ödenemeyeceğini bildirmektir. Bu durumda bankalar müşteriler ile anlaşarak var olan borca dair belirli bir yapılandırma süreci önermek zorundadır. Bu durum BDDK tarafından denetlenmeleri itibari ile bütün bankalar için geçerlidir. Müşteriler bankalardan alacakları bu ödeme planı için başka maddi ihtiyaç seçeneklerini değerlendirme imkanına sahiptir.

Ancak bir bankaya borçlu olma halinde diğer bankalar zaman zaman bu yönde yapılacak kredi başvurularına olumsuz yanıtlar verebilmektedir. Dolayısıyla kişiler bu durumlarda senetle para veren kişi ve firmalar ile iletişime geçerek maddi ihtiyaçlarını bu şekilde giderebilirler. Ayrıca zaman zaman kredi kartı borçlarını diğer kredi kartlarından gerçekleştirilecek nakit çekim işlemleri de ödemek mümkün olmaktadır. Bu şekilde kredi kartı borçları hemen ödenerek daha ileri bir sürece ödeme ertelemesi gerçekleştirilebilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Olan Kişiler Ne Yapmalı?

Kredi kartı borçlanması durumu devlet tarafından belirli yasalarla banka ve müşteri ilişkileri denetlemelerine tabi olmaktadır.  Yani kişilerin borçlu oldukları kartı aldıkları banka ile iletişime geçerek borçların ödenemeyeceklerini önceden bildirmeleri ve varolan borçlara dair yapılandırma taleplerini iletmeleri hakkı bulunmaktadır. Bu süreçte bankalar farklı ödeme planları uygulamakta ancak yine de borcun ödenmesi mümkün olan en geniş zamanlara yayılmaktadır. Kredi kartı borcu olan kişiler bu haklarını kullandıktan sonra farklı kaynaklardan gelir elde etmeyi deneyerek borçlarını kapatabilirler. Bu durum aynı zamanda kişileri yasal süreç içerisinde ödemelerini yaparak kara listeye girmelerini de önlemektedir. Kara listeye giren kişiler oldukça uzun bir süre boyunca takip edilmekte ve kredi almak gibi konularda zorluklar yaşamaktadır. 5 yıl gibi bir periyodun ardından tekrar sicil temizliğinin mümkün olması sebebiyle kişiler kara listeye girmekten kesinlikle kaçınmalıdır.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Kapatılır?

Bankaların verdikleri bütün  kredi kartlarının belirli kullanım şart ve koşulları bulunmaktadır. Her kullanıcı ve kart sahibi kartlarına bağlı hesapları belirli bir borç tutarına sahipse kullanımlarını durduracaklarını bildirerek kartlarını iptal ettirebilirler. Bunun ardından o an var olan borç miktarını müşterilere belirli bir taksitlendirme sürecine bölünerek ödeme imkanı oluşmaktadır. Bu şekilde aylık kullanım ödemesine benzer şekilde ancak sabit miktarlarda uzun bir sürede kredi kartlarını kapatmak mümkündür.

Arama Terimleri: https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1835 zJnb5Nwe-qZfuabFoFw2xy9z9oKEXSOTdxLG3TJdiv6V-4Knem2N9oZ6NjFw4bUZ 09f4a3ee3c1e3ab27b999c83bcd16801ed546ca4&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme,https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1838 QzOYZDgWhEGRXgpPag1yLUVoPwZE4338xHmoDzVBqIekTedFDkzjq0l2siZPLxWe 3fbd3e88d516841abab3a51f1b38a252f30312d9&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Nadir Tek dedi ki:

    5 bin tl kredi kartı borcu vardı ve durum icraya kadar gitmişti sonrasında banka ile anlaşarak kredi kartı borcu yapılandırması yaptırdım ve şimdi aylık 200 200 ödüyorum

YORUM YAZ