Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Kredi Borcunu Kapatmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi Borcunu Kapatmak İçin Ne Yapmalıyım?
  • 13.02.2018
  • 323 kez okundu

Kredi Borcunu Kapatamayanlar Ne Yapmalı

Günümüzde kredi çekenlerin müzdarip olduğu kredi borcumu ödeme yemiyorum ne yapmalıyım? sorusu kafaları meşgul ediyor. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerince, Ocak 2018 ile Şubat 2018 arasındaki 1 aylık süre diliminde 1 milyon kişi kredi borcundan dolayı yasal takip altına alındı.

Geçen yıla oranla %2’lik bir artış olan bu durum hayli tedirgin edici görünüyor. Her geçen gün artan ekonomik zorluklar ve şartlar insanları mecburen kredi çekmeye yöneltiyor. Her 10 kişiden 2’si artık kredi borcunu ödeyemez hale gelmiş durumda. Hal böyleyken artık sıkı bir tasarruf yapılmalı, harcamaların dikkatli olması önemlidir. Elektrik, su, telefon, doğalgaz, giyim, yiyecek gibi alanlarda herşeyin kısılması bütçenin rahatlamasını sağlayacağı gibi kredi ödemeleri konusunda size aylık bir miktar ödenek çıkartacaktır. Bu kısıtlamalar ortalama size 100 ile 500 arasında ek gelir bile sağlayabilir.

Kredi Borcu Ödemesi Alternatif Yöntemler

Kredi borcunu ödeyemeyenler kişiler için bazı alternatif yöntemler mevcut. Bunun için en pratik yöntem kredi borcu yapılandırmasıdır. Borcunuz olan banka şubesine giderek, yetkili ile görüşüp kredi borcunuzun yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. 72 aya varan yapılandırma süresi ile rahat nefes alabileceksiniz. Bu yapılandırma size daha az miktarlar ödemenize kolaylık sağlayacaktır.

Kredi borcu olan kişiler genel olarak bankadan kaçmayı tercih ederler. Örneğin banka borçlu kişiyi ödemesi geçmesi halinde arar fakat kişiler borçlarından dolayı banka ile irtibat kurmak istemeyebilir. Bu tip durumlarda bankadan kaçmanıza gerek olmadığı gibi, aksine bankanız ile sürekli irtibat halinde olmanız sizin yararınıza olacaktır. Nedeni ise ilerde bir işiniz düştüğü zaman banka gözünde itibarınız sıfır olacak.

Diğer bir yöntem ise borcunuza yönelik ihtiyaç kredisidir. Kredi borcunuz olan banka haricinde ki farklı bir bankaya giderek ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Tabi bunun için yanınızda sağlam bir kefil ve ipotek edebileceğiniz üzerinize kayıtlı arsa, ev, araç gibi bir unsurun da olması kredi almanız kolaylaştıracaktır. Bu şekilde yaparsanız gecikmiş olan kredi borcunuzu kapatmış olacak yeni açılan bir kredi ödemesine başlayacaksınız. Böylece eski borcunuz ortadan kalkacak ve banka ile ilişkileriniz yoluna girecektir. Yeni ödemeye başlayacağınız kredi için bir müddet daha süre kazanmış olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ