Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Kobi Faizsiz Devlet Kredisi Nasıl Alınır ?

Kobi Faizsiz Devlet Kredisi Nasıl Alınır ?
  • 27.01.2018
  • 691 kez okundu

Kobi Faizsiz Devlet Kredisi

Girişimcilere ve halihazırda iş yeri sahibi olanlara devlet tarafından teşvik ve kalkındırma maksatlı faizsiz devlet kredileri verilmektedir. Bu krediler farklı iş sahalarında hizmet veren ya da verecek işletmleler için hibe olarak ödenmektedir. KOSGEB bu krediyi sağlayan en önemli kuruluştur. Ayrıca ilgili iş sahasının ticari faaliyetlerini yasal olarak denetleyen bakanlıklar ile Çalışma Bakanlığı işbirliğince bir çok bakanlık kişilere bu kredileri verme işlemlerini yürüten alt birimler kurmuştur. Sene içerisinde dönemlik olarak açılan başvurularda belirli bir işletme ve girişimci kontenjanı yer almaktadır. Başvurularını ilgili evraklar ile birlikte tamamlayan kişiler hibe niteliğindeki bu kredi miktarını almalarına engel bir durum olup olmadığı yönünde değerlendirme sürecine girmektedir. Bunun ardından kredi almaya hak kazanan kişilere bu miktar tek seferde kişilerin diledikleri her bankadan nakit olarak ödenmektedir.

Faizsiz Devlet Kredisi Alacakların Bilmesi Gerekenler

Kobi faizsiz devlet kredisi alacakların bilmeleri gereken en önemli nokta bu kredinin talep beyanına uygun kullanılmasıdır. Aksi takdirde KOSGEB ve ilgili resmi kurumların gerçekleştirecekleri denetlemelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kredi almış kişilerin kredileri geri alınmakta ve ilerde başvuru yapma hakları kaybolmaktadır.  Bu sebeple bu krediler gerçekten bir işyeri kuracak ya da iş yerini büyütecek kişiler için verilmektedir.2017 yılı içerisinde daha önceki senelerden farklı olarak KOSGEB başvuruları 2 dönem kabul etmiş ve bir dönem ekstra kontenjan açmıştır. Bu kontenjanlar 59.000 kişiden oluştukları için bu durumları sürekli takip etmekte başvuru yapacak kişilerin takip etmesi tavsiye edilmektedir. Bu başvuru süreçlerine ve kredi alımına dair her türlü diğer duruma dair bilgi alabilmek için www.kosgeb.gov.tr kullanılabilmektedir.

KOSGEB Kredileri Neden Veriliyor?

Orta ölçekli ve büyük işletmelere uygun her türlü geliştirme ve büyütme projesi devlet tarafından verilen bu kredilerle desteklenmektedir. Bu sayede işverenlerin daha büyük oranlarda istihdam yaratabilmeleri ve aynı zamanda daha güçlü bir ekonomiye sahip olmak hedeflenmektedir.Başvurularında çevrimiçi ve fiziksel şekilde gerçekleştirilebildiği kredileri almaya uygun görülen kişiler ilerleyen zamanlarda yapılacak denetlemelerde kredileri amacına uygun kullanmaları durumunda gelecekte tekrar başvuru hakları doğmaktadır.

Bu kredilerin amacı gerçekten iş planları ve projeleri olan ve belirli bir kar gösterebilen işletmelerin daha da büyümesinin önünü açarak daha çok para kazanabilmenin önünü açmaktır. Ticaret ülke ekonomisinin can damarlarından biri olması sebebiyle ülkemizde devlet tarafından sıkça teşvik edilmektedir. Bu sınıfta yer alan krediler kişilerin iş projelerini hayata geçirmelerine ya da daha büyük ve başarılı işletmelere sahip olmalarına yardımcı olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ