Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar
  • 20.01.2018
  • 330 kez okundu

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Daha önceden bankadan kullandığınız bir ürün yüzünden bankayla avukatlık olma noktasına gelen, icralık olan kişiler genellikle kırmızı çizgi yediği için bankalardan işlem yapacağı sırada çok fazla zorlanır. Kullandığı kredi veya kredi kartının borcunu birçok kez geciktiren veya ödemeyen, icralık duruma gelen ve Kredi Kayıt Bürosu’nun belirlediği kara listeye dahil olan kişiler bir daha bankalardan kredi veya kredi kartı kullanırken çok fazla zorlanır. Kara liste tamamen maddi olarak görülen bir durumdur. Bu yüzden kişi borçlarını ödedikten sonra 5 yıl içerisinde kara listeden çıkarılır. Yalnız burada önemli nokta borçlarınızın hepsini kapattıktan sonra 5 yıl geçmesidir.

Bozuk Sicile Kredi Veren Bankalar

Bozuk sicil, kredi notu düşük olan ve daha önceden kullandığı kredi veya kredi kartı borçlarını geç ödedi için sicili riskli gruba düşen kişilere denilmektedir. Kara listede yer alamamasına rağmen daha önceden borcunu geç ödemiş ve hakkında olumsuz not yazılmış olan kişiler de sicili bozuk olan kişiler grubuna dahil olmaktadır. Sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar ise bazı şartlarla kredi vermektedir. Bozuk sicile sahipseniz gelir belgesiz yada maaş bordrosu olmadan yapacağınız kredi başvurularından olumsuz sonuç alırsınız. Kara listede olan kişiler iki yöntem kullanarak kredi çekebilir. Bunlardan birincisi kredi notu yüksek olan bir kefil göstermektir. İkincisi ise kişinin üzerine kayıtlı olan taşınmaz mal varlığını ipotek göstermesidir.

Kara Liste ve Kötü Sicilin Farkları Nedir?

Kara liste, bankaya olan borçları yüzünden kredi verilemez grubuna dahil olan kişilere denir. Fakat sicili bozuk olması kelimesi kişinin kredi notunun düşük olduğu ve kredi notu sorgulama işlemi yapıldığı zaman riskli grupta yer aldığını gösterir. Sicili bozuk olan ve kara listede yer alan kişiler hakkında bazı değişiklikler bulunmaktadır. Bankalar da kredi verilemez durumunda olan kara listedeki kişiler ve kötü sicile sahip olan kişiler arasında ayrım yaparlar. Ülkemizde hizmet vermeye yeni başlamış olan bankaların sicili bozuk kişilere kredi verdiğini söyleyebiliriz. Yalnız sicili bozuk olan kişilerin mutlaka gelir belgesi sunması gerekir.

 

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ