Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

EFT Hesaba Geçmezse Ne Yapılmalıdır?

EFT Hesaba Geçmezse Ne Yapılmalıdır?
  • 06.01.2018
  • 570 kez okundu

 EFT Hesaba Geçmezse Ne Yapılmalıdır?

Para transferi işlemlerinizde en fazla tercih ettiğiniz yöntemlerden birisi EFT’dir. EFT yapmak aslında basit bir işlemdir. Fakat bazı dönemlerde yaptığınız EFT’lerin gönderdiğiniz hesaba ulaşmadığını görebilirsiniz. EFT yapan bazı kullanıcıların, EFT hesaba geçmezse ne yapılmalıdır? Sorusunu sorduğunu görebiliyoruz. Yaptığınız EFT gönderdiğiniz hesaba aktarılmadığı takdirde genellikle bilgilerdeki bir yanlışlıktan dolayı iletilmez. Bu durumda banka ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Genellikle yaptığınız EFT hesabınıza geri dönecektir.

 

EFT’nin Hesaba Geçmeme Sebepleri Nedir?

EFT yapmak istediğiniz zaman banka hesabınızda kolaylıkla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız EFT’nin hesabınıza geçmemesinin en büyük sebebi ise; kişinin IBAN’ını girdiğiniz zaman yanlış girmenizdir. Bu tarz durumlarda banka herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için para transferi işleminizi onaylamaz. Sadece IBAN’ını yanlış yazdığınız zaman değil aynı zamanda isim veya soyadından bir harfi eksik ya da yanlış yazsanız bile para gönderimi gerçekleştirilmez. Bakiyenizin yapacağınız EFT için de uygun olması gerekmektedir. Yapacağınız EFT sonucunda eğer hesabınızda yer alan bakiye yeterli değil ise gönderim gerçekleşmez.

 

EFT Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

EFT yapmak her ne kadar kolay bir işlem olsa da yaptığınız sırada bazı ayrıntılara dikkat etmediğiniz takdirde sorun yaşama ihtimaliniz çok büyüktür. Bu yüzden EFT yaptığınız sırda bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde yaptığınız EFT’nin hesaba iletilmemesi gibi bir durum söz konusu değildir.  EFT yapacağınız sırada ilk olarak göndereceğiniz kişinin adını ve soyadını doğru yazdığınızdan emin olmanız gerekir. Kişinin adında veya soyadında Türkçe karakterler olmadan yazmalısınız. Sonrasında ise gönderdiğiniz IBAN numarasına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer IBAN numarasında hata varsa yine para gönderilmeyecektir. Tüm bunlara dikkat etiğiniz takdirde yaptığınız EFT alıcıya ulaşacaktır.

 

Bankaların EFT Saatleri

EFT yapacağınız zaman her gün ve her saat yapamadığınızı görebilirsiniz. Her bankanın EFT saati birbirinden farklıdır. Hafta sonu EFT yapma ihtimaliniz yoktur. Hafta içi ise sadece belirli saatler içerisinde yapabilirsiniz. Baktığımız zaman bankaların EFT saatlerinin genellikle sabah 09.00’da başlayıp akşam 17.00’ye kadar devam ettiğini görüyoruz. Bazı bankaların 17.30 bazı bankaların ise 16.30 civarında EFT saatinin son bulduğu görülebilir. Bankaların EFT saatini kullandığınız bankanın internet siteleri üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Hiçbir bankada n hafta sonu veya resmi tatil günlerinde EFT yapamazsınız. Bunun yerine ilk iş gününe EFT işleminiz sarkar.

 

EFT Sorgulaması Nasıl Yapılır?

EFT yapacağınız zaman sorgulama işlemi yapmanız çok önemlidir. Yazımızda da belirttiğimiz gibi bazı durumlarda yaptığınız EFT işlemi iletilemiyor. Bu yüzden EFT yapmak istediğiniz zamanlarda sizlere verilen sorgu numarasını kaydetmeniz gerekir. Eğer sorgu numarasını kaydetmezseniz sorgulama işlemi yaptığınız sırada çok zorlanabilirsiniz. Birçok bankanın internet bankacılığında EFT sorgulama bölümü yer almaktadır. Bu sorgulama alanından sizlere verilen sorgu numarası ile EFT’nizin son durumunu öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığı dışında bankanın müşteri hizmetlerini aradığınız takdirde de EFT’nizin son durumu hakkında sizlere bilgi verilecektir.

 

Havale İle EFT Arasındaki Farklar

Ülkemizde her ne kadar para transferi işlemleri sırasında EFT ve havale çok fazla tercih edilen yöntemler içerisinde yer alıyor olsa da birçok kişinin EFT ile Havale arasındaki farkı bilmediğini görüyoruz. EFT yapmak istediğiniz zaman göndereceğiniz parayı kendi kullandığınız banka dışında bir bankanın hesap numarasına gönderirsiniz. Bu işlemi yazımızda belirttiğimiz saatlerde yapabilirsiniz. Havale işleminde ise para transferini kendi kullandığınız banka hesabı ile aynı olan bir hesaba gönderirsiniz. İstediğiniz gün ve saatte bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Gönderdiğiniz para kısa süre içerisinde gönderdiğiniz kişinin hesabına iletilir.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Giray dedi ki:

    daha önce biriyle internet üzerinden alışveriş yaptık ücreti eft yaptığını söyledi fakat 2 gün bekledim eft gelmedi sonra öğrendim ki eftyi iptal ettirmiş bu tip durumlarda dikkatli olmak lazım

YORUM YAZ