Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Devlet Desteği Olan Sektörler

Devlet Desteği Olan Sektörler
  • 08.02.2018
  • 958 kez okundu

Devlet Desteği Olan Sektörler

Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomimizin gelişmesine katkıda bulunması amacıyla desteklenmesi kısa adı KOSGEB olan, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan kurum tarafından yapılmaktadır.

Devlet destekli sektörler içinde; tarım, hayvancılık, turizm, üretim, hizmet, endüstri, ar-ge, yazılım ve enerji sektörlerini sayabiliriz. Yapılan her yatırımının, yatırımın yapıldığı bölge ve ülke ekonomisine katkısı düşünüldüğünde, devlet desteğinin yatırım yapmak isteyenler ve ülke adına önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Yatırım yapma kararı almadan önce yatırım yapacağınız sektörün desteklenen sektörler içinde yer alıp almadığına bakabilir veya desteklenen sektörlere göre yatırım kararını alabilirsiniz. Hangi sektörlere destek verilip, hangi sektörlere destek verilmediğini yazımınızın devamında bulabilirsiniz.

KOSGEB’in Amacı Nedir?

KOSGEB’in temel amacı, yatırım yapacak olan girişimcileri maddi ve eğitim yönünden desteklemek ve bu sayede ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. Girişimciler, devlet destekli sektörler içindeki sektörlere yatırım yaparak yatırım maliyeti ve eğitim konularında destek alabilmektedir. Devlet destekli sektörler, KOSGEB internet sitesi üzerinde yer almaktadır.

Devlet destekli sektörler içinde kesinlikle yer almayan sektörler ise; Tütün, Alkol, Finans, Sinema, Gayrimenkul, Sağlık, Masaj sektörleridir. Devlet kesinlikle bu sektörlere destek vermemektedir.

KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Bir iş kuracak olan girişimcinin ilk olarak KOSGEB’in o alandaki kurslarına katılması gerekmektedir. Kurs başarıyla tamamlandıktan sonra alınan girişimci sertifikası sonrası, girişimci projesini detaylandırarak KOSGEB’e sunmak zorundadır. Projenizin kabulü sonrasında işlemler devam etmektedir. İlk kez yatırım yapacak olup, gerekli maddi imkanı olmayan kişiler bu destekten faydalanabilmektedir. Yapacağı yatırım devlet destekli sektörler içerisinde yer alan hangi kişiler bu desteği alabilir;

-Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,

-KOSGEB tarafından verilen eğitimi alıp başarılı olanlar,

-KOSGEB tarafından uygulanan ve 70 saatlik bir eğitim olan Genç Girişimci Geliştirme Programına katılıp başarılı olanlar,

-İŞGEM içerisinde yer alıp 1 yıl süresinde işletme kurmuş olanlar.

Devlet destekli sektörler içindeki bir sektöre yatırım yapacak ve destek almak niyetinde iseniz, KOSGEB’in internet sitesinden ön başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz kurum tarafından incelenecek ve size geri dönüş yapılacaktır.

KOSGEB’in vereceği mali destek, 50 000 TL’ye kadar geri ödemesizken hibe iken, 100 000 TL’si geri ödemeli faizsiz kredi olarak yapılmaktadır. En önemli husus, projenizin detaylarıyla 3 kişiden oluşan KOSGEB jürisine anlatılması ve projenizin kabul edilmesidir. Projenizin kabul edilmesi sonrasında da tüm adımlarınız kurum tarafından takip edilmektedir.

İşletme sahibi olan ya da başka bir işletmede ortaklığı bulunanlar, son bir yıl içinde işletme açıp kapatmış olanlar KOSGEB hibe ve kredilerinden faydalanamazlar. Buna ek olarak, Bağ-Kur primlerinizi de kuracağınız şirket üzerinden yatırmanız gerekmektedir.

Yatırım kararı almadan önce, yatırım yapacağınız sektörün Devlet destekli sektörler içinde yer alıp almadığına bakmayı unutmamalısınız.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ