Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Banka Kredisi Almanın Yolları

Banka Kredisi Almanın Yolları
  • 31.01.2018
  • 302 kez okundu

Banka Kredisi Almanın Yolları

Bankalar gerek reklam vasıtasıyla gerek bizzat çalışanları tarafından sürekli gündemimizde olan bu kredileri çekmek bu kadar kolay mı? Her yerde görüp duyduğumuz bu kredileri nasıl ve hangi koşullarda çekebiliriz? İşte bu soruların cevabını makalemizde vermeye çalışacağız.

Kredi notunun önemi

Bankalar kredi çekmek isteyen kişilerde ilk olarak aradığı kriter kişinin sahip olduğu kredi notudur. Kredi notunuz 1499 ve üzerinde ise rahat bir şekilde zorlanmadan kredinizi çekebilirsiniz. Ancak 1499’un altındaysa kredi notunuz işte o zaman çekmeniz gereken tutarın altında ya da hiç çekemeyebilirsiniz. Bu yüzden banka kredisi çekebilmek için kredi notunuzun iyi durumda olması gerekmekte. Bu da kredi kartlarınızın aylık ödeme tutarlarını zamanında ve eksiksiz yatırmanız ve daha önceden çekmiş olduğunuz kredi varsa zamanında ödemiş olmanız gerekmekte. Aksi halde kara listeye alınır ve 5 yıl boyunca kredi çekemezsiniz. Herkesin merak ettiği sorulardan bir diğeri de kredi notum kaç olduğunu nereden öğrenebilirim. Bunun için bankanızla iletişime geçmeniz gerekmekte.

Kredi çekerken çıkan masraflar

Kredi çekmek için başvurdunuz ve bu başvurunuz kabul edildi. Gerekli işlemleri yaparken zorunlu olarak hayat sigortası yaptırmalısınız. Bu hayat sigortasının anlamı, öldüğünüz takdirde kredi borcunuzun ailenize devretmesini önlemektedir. Var olan bu borç sigorta tarafından ödenir ve ailenize herhangi bir borç kalmaz. Kredi notum şu kadar kredi çekebilir miyim gibi soruların net bir cevabı yok o yüzden bankanızla görüşerek çekebileceğiniz tutarı öğrenebilirsiniz.

Kredi borcumu ödeyemedim ne olur?

Bankadan çektiğiniz krediyi eğer üç ay boyunca kredinizi ödemezseniz yasal takibe alınırsınız ve bundan sonra avukatlarla görüşmek zorunda kalırsınız. Ödemenizi hala yapmazsanız ve ödeme planı oluşturmaz iseniz icralık olursunuz ve haciz işlemleri başlatılır. Bankalar genelde iki senede bir alamadığı kredi borçlarını (buna banka dilinde ölü krediler denilmekte) varlık fonlarına devretmekte. Bu da demek oluyor ki bankaya olan kredi borcunuzu, bankanız sizden alamadığı için varlık fonlarına satar. Bundan sonraki süreçte muhatabınız bankalar değil bu şirketler olur. Kredi notum düşer mi diyebilirsiniz bu süreçte. Evet ayrıca kara listeye alınırsınız ve kredi notunuz sıfıra düşer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. musa dedi ki:

    banka kredisi çekmek için bugün başvuru yaptım tabi başvurmadan önce findeks üzerinden kredi notuma baktım 1450 görünüyordu umarım kredi onayı alabilirim

YORUM YAZ