Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Banka Borcu İcraya Ne Kadar Sürede Düşer?

Banka Borcu İcraya Ne Kadar Sürede Düşer?
  • 13.01.2018
  • 811 kez okundu

Banka Borcu İcraya Ne Kadar Sürede Düşer?

Ülkemizde bulunan insanların çok büyük bir bölümü bankalarla çalışmaktadır. Bazıları sadece maaşlarını almak için kullansa da bu sayı oldukça düşüktür. İnsanların çok büyük bir kısmı kredi kartı kullanmak suretiyle bir anlamda bankadan borç almaktadır. Yine kredi kullan kişilerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Kredi ve kredi kartları borçlarının zamanında ödenmesi durumunda herhangi bir sorun yaşanmamakta ve bankayla olan ilişkilerde normal seyrinde devam etmektedir. Fakat söz konusu borçlar önce geç ve düzensiz ödenmeye daha sonra da tamamen ödenmemeye başladığında banka ile olan ilişki tam tersine dönmektedir. Borçlar ödenmemeye başladıktan sonra banka ile müşteri arasında ilişkide farklı unsurlar devreye girmektedir.

Banka Borcu İcraya Ne Kadar Sürede Düşer ve Süreç Nasıl İşler?

Bankaya olan borçlar ödenmediğinde icra takibi başlayacağını hemen herkes bilmektedir. Fakat burada bilinen yanlış bir durum bulunmaktadır. İnsanlar bankaya borçlarını ödemediklerinin hemen ertesinde icraya düşeceğini düşünmektedir. Bu inanış doğru değildir. Banka borçlarının icraya düşmesi için belli aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Söz konusu aşamalar yasalarla belirlenmiş olup bankalar da buna göre hareket etmektedir.

Borç ödenmemeye başlandığı zaman öncelikle banka borç sahibi ile görüşerek borcunu hatırlatmaktadır. Bu hatırlatmalar borcun arka arkaya 3 dönem ödenmemesine kadar devam etmektedir. 3 dönem yani 90 gün sonunda banka son defa borçlu kişiyle görüşme yaparaktan borçlarını ödemesi ve yeniden yapılandırma teklifi sunar. Bu teklif borçlu kişi tarafından da yapılabilmektedir. Bunun da kabul edilmemesi üzerine yeni bir süreç başlamaktadır.

Üst üste 3 dönem ödenmeyen borçtan sonra ilk olarak bankadan borçların ödenmesine dair bir ihtarname gelmektedir. Bundan sonra da borçların ödenmemesi durumdan ise banka yasal süreci başlatmak için dosyayı hukuk bürosuna devretmektedir. Bu devir yaklaşık ilk borcun ödenmeme tarihinden 4 ay sonra olmaktadır. Bu noktadan sonra borçlu kişi istese de bankayla bu konuda görüşememektedir. Borç konusunda yetkili kişiler artık ilgili hukuk bürosu olmuştur. Bu noktadan sonra avukatlar ilk olarak ilgili İcra Müdürlüğüne başvurarak icra davası açmaktadır. Daha sonra İcra Müdürlüğü kişiye iadeli taahhütlü olarak borcun yedi gün içinde ödenmesi gerektiğini bildirmektedir. Ayrıca müdürlük borçlu kişinin mal beyanı da istemektedir. Borca yönelik bir itiraz var ise bunun da bildirilmesi gerekmektedir. Yedi gün içinde borcun ödenmemesi durumunda icra süreci farklı bir aşamaya geçmektedir.

Banka Borcu İcraya Ne Kadar Sürede Düşer ve Neler Haczedilir?

İcra Müdürlüğünden gelen bildiriye rağmen yedi gün içinde borcun ödenmemesi durumunda borçlu kişiye yönelik icra süreci resmen başlamış olmaktadır. Öncelikle borçlu kişinin resmi bir geliri var ise bunun 1/4’üne icra gelmektedir. Ayrıca maaş dışında ikramiye ve prim gibi ek gelirler de alınmaktadır. Bunun dışında bütün taşınmazlara rehin konulmakta ve satılmaları engellenmektedir. Ayrıca evde bulunan eşyalardan iki tane olanların bir tanesi ile temel yaşam gereçlerinden kabul edilmeyenler alınmaktadır.

Bu noktadan sonra hukuk bürosunun avukatları ile görüşülmelidir. Borcun ödenmesine yönelik bir planda anlaşılması gerekmektedir. Anlaşma sağlanmaması durumunda 6 ay ile 12 ay içerisinde rehin konulan taşınmazlar satılacak ve borç bu şekilde tahsil edilecektir. Eğer taşınmaz bir mal yoksa banka avukatları da borcun ödenmesi konusunda anlaşma yapmaya çalışacaktır. Avukatlarda borcun bir an önce ödenmesini istediğinden dolayı borcu olan kişiye yapılandırma teklif edebilmektedir. Yeni bir plan üzerinde anlaşılması durumunda borç bu şekilde ödenecektir. İcra süreci genel olarak bu şekilde olup icra takibinin başlaması için bazı aşamalardan geçilmesi gerekmektedir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ