Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

Avukatta Olan Banka Kredi Borcunu Taksit Yapma

Avukatta Olan Banka Kredi Borcunu Taksit Yapma
  • 13.01.2018
  • 714 kez okundu

Avukatta Olan Banka Kredi Borcunu Taksitlendirme Hakkında Genel Bilgiler

Kullanılan banka kredileri ya da kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda icra takibi başlamaktadır. İcra takibi başlamadan önce banka birkaç defa borcun ödenmesi için müşteri ile görüşme yapmakta ve belli süreler vermektedir. Müşteriler ısrarla borçları ödemeyince mecburen yasal takip başlamaktadır.

Bir takım yasal prosedürler ve müşterilere ödeme için son bir şans verildikten sonra banka borçları hukuk bürosuna devretmektedir. Bu andan itibaren borçla banka değil hukuk bürosunda bulunan avukatlar ilgilenmektedir. Bu süreçte borç sahibinin resmi bir maaşı var ise bunun 1/4 oranına yani çeyreğine el konulmaktadır. Maaşın dışında iş yerinden alınan prim ya da ikramiye gibi ek ödemelerin ise tamamına el konulmaktadır. Ayrıca müşteriye ait olan bütün taşınmazlara satılamaz şerhi düşülmektedir. Borçlarla avukatların ilgilenmeye başlamasından sonra yeniden yapılandırma imkanının olup olmadığı merak edilmektedir.

Avukatta Olan Banka Kredi Borcunu Taksitlendirme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borçlarla ilgilenen avukatlar sorunun bir an önce çözülüp ödemenin yapılması için genel yapıcı davranmaktadır. Bu aşamadan sonra avukatlarla iletişim kurularak borcun yapılandırılması konusunun görüşülmesi gerekmektedir. Yapılandırma sürecinde kişinin kendi durumunu güzel bir şekilde anlatması ve aylık ödeyebileceği miktarları belirtmesi gerekmektedir. Bu noktada avukatlar genellikle icra ile eve gelmekten ve eşyaları götürmekten bahsetmektedir.

Borçlu olan kişinin borcunu böylece ödeyeceğini düşündükleri için haciz kozunu öne sürmektedirler. Fakat burada bilinmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Eve haciz memurları gelse dahi temel yaşam şartları için gerekli olan eşyaları alamamaktadır. Ayrıca bir eşyayı götürebilmeleri için en az iki tane olması gerekmektedir. Bundan dolayı evden haciz yoluyla eşya alınması çok zordur. Ayrıca evden bazı eşyalar alınsa bile söz konusu eşyaların az olması durumunda eşyalar eve emanet olarak bırakılmaktadır.

Kısaca haciz işlemi sanıldığı gibi değildir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Haciz için eve geldiklerinde ya da avukatlar geldiğinde borcun ne zaman ödeneceğine dair taahhüt imzalatmak isteyeceklerdir. Bunun imzalanmaması gerekmektedir. Bunun imzalanması durumunda ise belirtilen tarihe kadar ödemenin yapılması gerekmektedir. Aksi halde olay hapis cezasına dönebilmektedir. Fakat belgenin imzalanmaması durumunda böyle bir risk bulunmamaktadır.

Avukatta Olan Banka Kredi Borcunu Taksitlendirme

Yukarıda belirtilen süreçten sonra avukatlarla yapılandırma görüşmeleri tekrardan yapılmaya başlayacaktır. Fakat burada önemli olan borcu olan kişinin bu borcu ödeme noktasındaki niyetine bağlıdır. Ödeme yapmak istiyorsa bu görüşmelerin yapılması ve yapıcı olunması gerekmektedir.

Ödeme yapılmak istenmiyorsa görüşme yapmaya gerek yoktur. Avukatlarla yapılan görüşmeler de ikna kabiliyeti çok önemlidir. Bir anlamda bu aşamada pazarlık yapılacaktır. Bundan dolayı kişinin aylık yapabileceği ödemeyi net olarak belirlemesi ve bunun üzerinden görüşmeleri yapması gerekmektedir. Avukatlar aylık ödeme miktarını olabildiğince yukarı çekmeye çalışacaktır. Fakat borçlu kişinin imkanlarını net bir şekilde anlatması ve aylık ödeme yapabileceği miktara avukatları inandırması gerekmektedir.

Yapılacak olan görüşmelerde iki tarafında borcun ödenmesi noktasında hemfikir olması yapılandırma ihtimalini güçlendirmektedir. Banka alacağını bir an önce tahsil etmek isterken borçlu taraf ise daha da artmamasını bu yüzden de bir an önce ödemek istemektedir. Bu şekilde yapılan görüşmeler sonucunda banka borcu yeniden yapılandırılmakta ve bu şekilde ödenebilmektedir. Aylık ödenmesi gereken miktar ve yapılan toplam taksit sayısı bu görüşmelerde belirlenmektedir. Bu noktadan sonra borçların zamanında ödenmesi çok önemlidir. Bu defa da ödenmez ise olay adli bir duruma dönüşebilmekte ve sonunda hapis cezası verilebilmektedir.

Sorularınızı yorum kısmına yazın cevaplayalım.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ