Kredibankan.com Hoşgeldiniz. -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Altın Borsa Fonu Nedir?

Altın Borsa Fonu Nedir?
  • 27.02.2018
  • 240 kez okundu

Altın Borsa Fonu Nedir

Geçmişten günümüze değer kaybetmeyen altın günümüzde ülkelerin merkez bankaları tarafından kontrol altına alınmış durumdadır. Altın kuyumculuk için ham madde halk için ise çok değerli bir ziynet eşyası olarak varlığını devam ettirmektedir. Ancak son dönemlerde piyasalardaki dalgalanmalar sebebiyle elinde altın bulunduran insanlar güvenli limanlar aramaktadır. Bu amaçla kurulan altın yatırım fonlarına yoğun ilgi gösterilmiş ve 2016 yılında altın yatırım fonu 617 tona ulaşmıştır.

Sermaye piyasası gereğince yatırım fonları katılımcılardan katılma payları karşılığı ile toplanan paralar yatırımcının kendi hesabına, mülkiyet usullerine göre, belirli varlıkların işletilmesi amacıyla kurulmuş olan varlıklar arasında altında kendine yer bulmuştur.

Bir yatırım fonu olarak görülen altın fonlarını üç gruba ayırabiliriz. Birincisi Altın yatırım fonu ikincisi altın borsa yatırım fonu ve son olarak altın emeklilik yatırım fonudur. Bir yatırım fonu olarak planlanan altın ilk olarak 2002 yılında düzenlenmiştir. Ancak ilk altın borsa fonu 2006 yılında kurulabilmiştir.

Bireysel emeklilik altın borsa yatırım fonları bireysel emeklilik hesaplarına aktarımı yapılan katkı paylarının yönetildiği fonlardır. Bireysel emeklilik yatırım fonuna ilişkin ilk düzenleme 2002 yılında başlamış ancak 2013 yılında kurulabilmiştir. Şuan altın emeklilik yatırım fonlarında toplam 820 milyon TL bulunmaktadır.

 Türkiye’de Altın Rezervi

Ülkemizde “yastık altı” olarak isimlendirilen altının miktarı yaklaşık 3.500 ton olarak hesaplanmıştır. Ancak kayıtlı olmayan altınların kayıt edilmesi için çalışmalar ülke genelinde sürdürülmektedir. Ülkemizde Merkez Bankası öncülüğünde başlatılan proje ile yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması amaçlanmıştır. Yapılan bu projeyle birlikte 40 ton altın banka hesaplarına aktarılmıştır. Bu çalışma sonrasında yatırım aracına dönen altını daha etkili biçimde kullanmak için altın yatırım fonları, bireysel altın yatırım fonu ve altın borsa yatırım gibi fonlarla ekonominin diri tutulması amaçlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ